ANNONSE:
 » Login
Brukernavn
Passord
Ny bruker? Registrer deg her!
 
ANNONSE:
AVstart AVforum AVnytt AVtorget minHjemmekino minHiFi

Gå Tilbake   AVforum.no > Signalkilder (teknisk diskusjon) > Satellitt
Satellitt Satellitt, tunere og annet satellitt-relatert. Her diskuteres også HD over satellitt.


Sponsorer:
 
Svar
 
LinkBack Trådverktøy Søk i denne tråden Visningsmoduser
Gammel 5th December 2008, 09:25   #1 (permalink)
ditto
Nykommer
 
Ble medlem: Dec 2008
Sted: 63.1836N 10.3113E
Innlegg: 3
R6/R11 på langt kabelstrekk og LNB spørsmål

Hei

Har benyttet forumet til mangt og meget opp igjennom årene, men aldri kommet til å registrere meg, takk til dere for all god info jeg har kunnet benytte meg av.

Jeg har fått tak i meg en brukt BUD på 4.8m til en billig penge, og driver i den forbindelse å henter inn info rundt kabling og LNB til denne.

Bor på gård så denne skal bli plassert ved en av siloene vi har, må prøve å "gjemme" den bort som best jeg kan for husfredens skyld.
Vi har gravd ned trekkrør mellom husene & fjøs tidligere i år til Cat5e, så coax trekk vil være i rør & innendørs(låven).
Det jeg lurer på er om det vil holde med trippelskjermet R6, eller om jeg bør gå for R11 til ihvertfall det lengste trekket? Kan evnt sette opp forsterker, men om jeg slipper unna med det ved å benytte R11 er vel det å foretrekke?

Har hatt veldig god erfaring med Invacom LNB(Universal) på eksisterende parabol anlegg, men dette er en prime focus skål med feedhorn, så må ha en C120 LNB, og der har jeg ingen erfaring. Har sett på bla en Invacom QDF 031 (Universal switchable Quad, C120 Flange, DBS LNB, 0.3dB, QDF-031, high performance, low noise) , men leste i ett par engelske fora at Inverto var bedre til lange kabelstrekk når man skulle ha Quad LNB. Medfører dette riktighet?

Det vil mao være ett kabelstrekk på ca 150m, de tre siste vil ligge på ca 60-70m. Det er 28.2E(Astra 2D) som den skal lockes inn på.

Siden dette vil bli en engangsinvestering er jeg ikke ute etter å ta billige løsninger som må gjøres om, men kan jeg spare noen kroner er det selvsagt å foretrekke for totalen sin del.

Håper på innspill og tips.
ditto is offline   Svar med sitat
Gammel 5th December 2008, 11:30   #2 (permalink)
Konge
Viderekommen
 
Ble medlem: Oct 2005
Innlegg: 387
Før i "gamle" dager så kjørte jeg en 1,8meter som var plassert ut som gav ett kabelstrekk i området 55m . Her ble det brukt både RG6 og RG11 men fordi dette strekket er noe kort i forhold til ditt merket jeg meg ikke store forskjeller på de to kablene .

Nå har det vert montert vanlig anlegg rundt omkring her med strekk opp i 200m området og da har det utelukkende vert brukt RG11 . Du er inne på noe med kablene men man må som du sier også tenke på hva lnb gir av signaler på lengre strekk .

Jeg har hatt gode resultater med MTI AP8-TW som er ett C120 twin lnb ..
__________________
BILDE: Pioneer KRP-500M
LYD: VSX-LX70 Klipsch RF-82,RC-62,RS-42 Velodyne CHT-12R
SIGNALKILDER: Vantage HD 7100S, PS3 , Pioneer BDP-51FD , Pioneer CLD-D925
LD: 300+ , DVD: 900+ , BD: 290+
Konge is offline   Svar med sitat
Gammel 5th December 2008, 12:29   #3 (permalink)
ditto
Nykommer
 
Ble medlem: Dec 2008
Sted: 63.1836N 10.3113E
Innlegg: 3
Takk for svar!

Ser at MTI AP8-TW hadde bedre resultat ift Invacom sine Twin, mens Invacom sin Quad hadde ett par hakk bedre resultat igjen. Men jeg må si jeg blir veldig i tvil med Invacom vs Inverto ift lange kabelstrekk. Inverto er jo mye rimeligere, så sannelig om jeg vet..
Kan skaffe en Invacom QDF 031 til rett under 900,- SEK, så det er jo i høyeste grad overkommelig.


Driver å henter inn priser på 500m ruller på R6 & R11, så får se om jeg havner på R11 på alle trekk eller kun på det lengste. Er nysgjerrig på å høre flere erfaringer på slike oppsett.
ditto is offline   Svar med sitat
Gammel 5th December 2008, 13:04   #4 (permalink)
Bobben1
Ekspert
 
Bobben1 sin avatar
 
Ble medlem: Sep 2006
Innlegg: 2.061
Sitat:
Opprinnelig skrevet av ditto
Takk for svar!

Ser at MTI AP8-TW hadde bedre resultat ift Invacom sine Twin, mens Invacom sin Quad hadde ett par hakk bedre resultat igjen. Men jeg må si jeg blir veldig i tvil med Invacom vs Inverto ift lange kabelstrekk. Inverto er jo mye rimeligere, så sannelig om jeg vet..
Kan skaffe en Invacom QDF 031 til rett under 900,- SEK, så det er jo i høyeste grad overkommelig.


Driver å henter inn priser på 500m ruller på R6 & R11, så får se om jeg havner på R11 på alle trekk eller kun på det lengste. Er nysgjerrig på å høre flere erfaringer på slike oppsett.

Jeg har kjørt 75 meter jordkabel fra en 3meter antenne uten problemer. Kabelen skal være av en type tilsvarende RG11. Den funker ennå selv om den ble lagt i 1992. Med 150m kabel bør du trolig benytte en linjeforsterker midt på kabelen.

Andre problemer du kan få med veldig lange kabler er spenningstap slik at LNB'en ikke fungerer skikkelig på horisontal pol . Dvs. LNB'en skal velge horisontal når spenningen er 17/18Volt. Blir det litt mye spenningstap så blir det muligens aldri nok spenning ute ved antennen. Det er trolig enda større problem dersom du må benytte linjeforsterker(e).

Hvis du får dette problemet med spenningsfall så er det mulig at en quatro LNB med 4 individuelle utganger (for 4 mottagere) kan drives av egen spenningsforsyning på en av inngangene. Da slipper mottageren din å drive LNB'en med strøm/spenning og da er det kanskje litt mindre mulighet for trøbbel. Det du i såfall må gjøre er å legge en ekstra kabel for DC spenning som du kan mate til LNB'n (bør helst være en spenningsforsyning du kan regulere). Uansett er det risiko for at quatro LNB'en aldri switcher over til horisontal pol.
__________________
Pioneer 507XA|Denon AVR-4308A|Topfield7700 HDPVR|
Sagem 81|Sagem 101 HDPVR|Grundig DTR 8720|
Squeezebox|Popcorn A-110|TripleDragon|Fibo55&90&120|
Bobben1 is offline   Svar med sitat
Gammel 5th December 2008, 13:57   #5 (permalink)
ditto
Nykommer
 
Ble medlem: Dec 2008
Sted: 63.1836N 10.3113E
Innlegg: 3
Aj.. Godt poeng ang spenningsfall, det hadde jeg ikke tenkt på..

Alle strekkene vil gå via hovedlåna på gården(innenfor 70m), kunne det vært en løsning å investere i en multiswitch som jeg 'låser' 2 av utgangene på quad'n? Da vil vel V/H switching problemet være løst og en bonus at jeg får 2 ekstra utganger ved feks en SMS 341 F(Spaun)? Eller tenker jeg feil nå?

Her var det mye matnyttig, takker igjen for svar!

EDIT:

Liten oppdatering, går for R11 på alle strekk, kjøpte inn 2x305m rull til 4,60/m(inkl mva), da har jeg såpass til overs at jeg får skiftet ut ett par eksisterende utvendige strekk.

LNB havnet jeg på en Invacom QDF 031.

Har bestemt meg for å kjøpe inn multiswitch, men er usikker på hvilket merke, Spaun, EMP Centauri, Hirschmann, Satmatrix & Signal er potensielle. En venn kjøper det med fra Polen, så derfor jeg trekker inn ett par merker jeg ikke kjenner til. Noen som har anbefalinger på området? 5/8 evnt 5/12.

Sist endret av ditto : 10th December 2008 kl 00:16.
ditto is offline   Svar med sitat
Svar


Trådverktøy Søk i denne tråden
Søk i denne tråden:

Avansert søk
Visningsmoduser

Regler for innlegg
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke legge ved vedlegg
Du kan ikke redigere innleggene dine

vB code er
Smilier er
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are


» Søk
Hele siden (Google)
AVforum (Avansert)
AVnytt (
Avansert)
AVtorget (Avansert)
minHjemmekino
minHiFi
ANNONSE:

» AVnytt
Siste nytt


Sony: VPL-HW20 (SXRD-projektor - Full-HD - 80.000:1)


Sony: VPL-VW90 (SXRD-projektor - Full-HD - 240Hz 3D - 80.000:1)


Epson: EH-R4000 (LCD-reflective-projektor - Full-HD - 1.000.000:1 - 1200AL)

Beste pris:
kr. 45 999,00
Vis flere nyheter...
Siste omtaler
Denon DBP-2010 (Blu-ray avspiller - 7.1 analog ut - Profile 2.0)

daddyo
Denon AVR-4810 (AV-receiver - 9.3 - Audyssey DSX - 2x HDMI ut - Denonlink4)

arekj
Sony KDL-55X4500 (55 LCD-TV - Full-HD - 100Hz - LED - 110.000:1)

Eriond
Denon DBP-2010 (Blu-ray avspiller - 7.1 analog ut - Profile 2.0)

dirtyboy
Denon DBP-2010 (Blu-ray avspiller - 7.1 analog ut - Profile 2.0)

Danke
Vis flere omtaler...
Prisfall
Vis flere prisfall...
ANNONSE:

ANNONSE:

» AVtorget
Siste annonser

Cayin S200

Squeezebox duet

QLN 604 MkII

Vienna Acoustic Maestro Grand senterhøyttaler

Ø.K.: LP plater, singler etc - samlinger kjøpes
Vis flere annonser...
Avsluttende auksjoner
The New Daughter (Blu-Ray)
Tid igjen: 1d 18t 1m 12s
Pris nå: kr. 90.00
B&W 704 Selges
Tid igjen: 2d 17t 25m 21s
Pris nå: kr. 8,000.00
Patos Symphonic IV AMT
Tid igjen: 3d 22t 51m 29s
Pris nå: kr. 25,000.00
Cerwin Vega recone kits for dj...
Tid igjen: 4d 5t 58m 5s
Pris nå: kr. 999.00
JVC DLA-HD350 Selges
Tid igjen: 5d 30m 38s
Pris nå: kr. 20,000.00
Sony BDP S550
Tid igjen: 5d 39m 33s
Pris nå: kr. 1,300.00
B&W ASW608
Tid igjen: 6d 7m 39s
Pris nå: kr. 3,200.00
Vis flere auksjoner...
» minHjemmekino
3 fra topp 10
Ivaols
Ivaols's hjemmekino
DypBassen
DypBassen's hjemmekino
Rolf Hult
Rolf Hult's hjemmekino
Vis mer...
Sist oppdatert
Alinoe Bilde cv-boy Bilde
JosRuu Bilde LoBo Bilde
Gingolf Bilde Magnus5... Bilde
Vis mer...
Klatrere
DypBass... Bilde Marq_ Bilde
StianLa... Bilde WOLB Bilde
» minHiFi
3 fra topp 10
royervin
royervin's hifi
Anfield
Anfield's hifi
Vis mer...
Sist oppdatert
BjørnT Bilde Frink Bilde
elanee Bilde sense Bilde
cv-boy Bilde Monster... Bilde
Vis mer...
Klatrere
Fluepap... Bilde

Samarbeidspartnere:
Alle klokkeslett er GMT +1. Nå er klokken 17:26.


AVforum.com
AVforum.no

SEO by vBSEO 3.0.0 ©2007, Crawlability, Inc.