omlevering eller penger tilbake? løst

Sponsorer:
Takk Takk:  0
Like Like:  0
Side 1 av 3 1 2 3 SisteSiste
Viser resultater 1 til 20 av 57
  1. #1
    Newcomer
    Medlem siden
    Oct 2005
    Poster
    45
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)

    omlevering eller penger tilbake? løst

    hei..

    Har nå sendt fra med PV600 til 3.gangs rep for purple snake problemet:twisted: . Har derfor krevd å få hevet kjøpet. Nå har det seg slik at Elkjøp her jeg kommer fra er veldig serviceinnstilt så det vil nok ikke by på problemer.

    Mitt spørsmål går på om jeg har rett på tilsvarende produkt eller pengene tilbake? PV600 kostet 19.000,- da jeg kjøpte den. Nå får man tilsvarende TV til under 10 lapper.

    Så ideelt sett ønsker man jo å få tilbake pengene, og kun bruke halvparten på ny TV:-D

    Noen som har dette klart for seg---?

    Ellers: Er det noen som vet om "purple snake" problemet er å finne på px/pv80/85/800 serien?:?

    Edit: fant en tråd her som omtaler dette.

  2. #2
    Newcomer
    Medlem siden
    Jan 2007
    Poster
    131
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Siden butikken bare har lov å reparere produktet 2 ganger for samme feil, har du rett på omlevering, evt. prisavslag eller heving. jf. forbrukerkjøpsloven § 30.

    Altså, hvis butikken ønsker å omlevere så kan de det, men hvis ikke har du rett til prisavslag/heving. jf. forbrukerkjøpsloven §§ 31 og 32.

  3. #3
    Newcomer
    Medlem siden
    Nov 2008
    Poster
    24
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Du har krav på å heve kjøpet ved 3. gangs reprasjon for samme feil. Husk å si i fra om dette ved innlevering. I utgangspunktet har du krav på hele kjøpssummen. Elkjøp kan avskrive den nytten du har hatt av TVen, med 20% pr år. Hvis de gjør dette er de pliktig til å gi deg renter for hele summen fra kjøpsdato.

  4. #4
    Newcomer
    Medlem siden
    Oct 2005
    Poster
    45
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    ok... Men om de skal avskrive... avskriving fra kjøpsdato til problemene begynte (februar 08 ) eller til dagens dato ? Har jo vært på verksted over 3 mnd jo :-D

  5. #5
    Guru Tiger sin avatar
    Medlem siden
    Sep 2003
    Poster
    14,452
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Du får tilsvarende produkt. Dvs. ny TV. Å regne på gammel nypris vs. ny nypris blir for tamt. Det blir for søkt å kreve en ny flatskjerm for 19K når du i dag får en som er like god for halvparten. Skal du være grådig så går du på snørra.

    Du får med andre ord hverken omlevering eller pengene tilbake, men "et tilsvarende produkt".

  6. #6
    Active Petter Smart sin avatar
    Medlem siden
    Jan 2007
    Poster
    356
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Som Tiger sier så blir det nok nytt tilsvareden TV på deg. Men mest sannsynlig ender du med et litt bedre TV

  7. #7
    Newcomer
    Medlem siden
    Oct 2005
    Poster
    45
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    ok, men kan jeg da feks kreve px800 istedet for px80? Er jo en del ekstra finesser på pv600 kontra pv60 som jeg betalte for... 8)

  8. #8
    Intermediate
    Medlem siden
    Oct 2003
    Poster
    854
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Sitat Opprinnelig postet av Tiger
    Du får med andre ord hverken omlevering eller pengene tilbake, men "et tilsvarende produkt".
    Joda, slik er loven. Dersom han har krav på heving er det kjøpesum tilbake. Dersom selger trekker fra bruksfradrag skal han også ha renter.

    Kall det grådig, men ikke ta vekk mannen rettigheter fordet, loven er der.

  9. #9
    Newcomer
    Medlem siden
    Jan 2007
    Poster
    131
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    man har bare rett på heving, hvis de ikke omleverer.

  10. #10
    Intermediate
    Medlem siden
    Oct 2003
    Poster
    854
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Nei, det er feil. Har man krav på heving har man krav på akkurat det, heving. Butikken kan da ikke kreve omlevering, "unntatt når mangelen er uvesentlig".

    Butikken kan kreve bruksfradrag, men da har man også krav på renter.

  11. #11
    Newcomer
    Medlem siden
    Nov 2008
    Poster
    24
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Det jeg og pant sier er riktig, vær litt forsiktige med å uttale dere hvis dere ikke er sikre. Er faktisk snakk om litt penger for trådstarter dette.

  12. #12
    Intermediate
    Medlem siden
    Oct 2003
    Poster
    854
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Sitat Opprinnelig postet av oystein_a
    Elkjøp kan avskrive den nytten du har hatt av TVen, med 20% pr år. Hvis de gjør dette er de pliktig til å gi deg renter for hele summen fra kjøpsdato.
    Regner med du har tatt utgangspunkt i reklamasjonstiden her, det er feil. Det riktige er normal brukstid.

  13. #13
    Newcomer
    Medlem siden
    Nov 2008
    Poster
    24
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Skjønner ikke helt hva du mener. En TV har forventet levetid på (minimum) 5 år etter reklamasjonsretten. Hvis man har en TV i 2.5 kan 50% avskrives. 1/5 av kjøssummen pr år. Akkuratt disse beregningen står ikke i kjøpsloven, men er det som blir praktisert av Forbrukertvistutvalget.

  14. #14
    Intermediate
    Medlem siden
    Oct 2003
    Poster
    854
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Nei, det er helt feil. Det er ikke slik FTU praktiserer.

    En vaskemaskin eller en tv har ikke en levetid på 5 år selv om maks reklamasjonstid er 5 år.

    En mobil har normalt ikke 5 års levetid selv om Høyesterett kom frem til at den har 5 års reklamasjonstid. Det sier Høyesterett selv som har slått fast at en mobiltlf i juridisk betydning har en levetid på 3-4 år.

    Reklamasjonfrist ≠ levetid ≠ brukstid

    Edit, men uansett hvordan levetiden regnes ut så er det ikke den som legges til grunn for bereging av bruksfradrag, men altså en normal brukstid. Det er noe annet.

  15. #15
    Newcomer
    Medlem siden
    Nov 2008
    Poster
    24
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    FTU har satt normal brukstid på både kamera og bærbar pc til 5 år, samme som rekamasjonstiden. Har ikke funnet noen saker ennå hvor de beregner anderledes, kanskje du kan henvise til noen?

    Mobiltelefoner blir en egen sak siden de har vært i høyesterett. Er vel ingen andre produkter som har en rettskraftig dom som omhandler levetid?

    Vet at reklamasjonsfrist, levetid og brukstid nødvendigvis er det samme, (mobiltelefoner), men virker som om det ikke er så stort skille i FTU.

    De to jeg fant:
    Bærbar PC: http://innsyn.e-kommune.no/innsyn_ft...n=1&variant=P&

    Kamera: http://innsyn.e-kommune.no/innsyn_ft...n=1&variant=P&

  16. #16
    Intermediate
    Medlem siden
    Oct 2003
    Poster
    854
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Det er helt riktig at i de 2 sakene der har FTU satt normal brukstid til 5 år, det samme som reklamasjonstiden er.

    Det betyr ikke at man generelt kan sette normal brukstid = maks reklamasjontid!

    For å si det veldig folkelig:
    Det er en grunn til at FTU har brukt svært mange ord til å forklare hvordan de har satt brukstiden . Hadde det vært slik du mener hadde de ikke trengt det, men kun sagt at "siden maks reklamsjonstid er 5 så setter vi brukstiden til det samme."

    Uansett, her er oppsummering fra den såkalte A-møbler dommen i Høyesterett.

    "Høyesterett fastsatte nyttevederlaget ut fra gjenstandens verdi, den normale brukstid for denne type salgsgjenstand og det tidsrom kjøperen hadde brukt gjenstandene. En normal gjennomsnittlig brukstid på 10 år ga et årlig nyttevederlag på kr 1 500.."

    http://www.domstol.no/DAtemplates/Ar...epslanguage=NO

    Høyesterett har altså her satt den normale brukstid for beregning av bruksfradraget til 10 år, reklamasjonstiden er selvfølgelig 5 år.

  17. #17
    Newcomer
    Medlem siden
    Nov 2008
    Poster
    24
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Spennende, da lærte jeg noe nytt. Men hvordan kan dette overføres til TVer? Den "nytte" man har av TVen vil være størst de første årene, hvis man tenker verdien til TVen, men det gjør man kanskje ikke?

    Må hver eneste produktgruppe få en dom evt. en FTU avgjørelse for at man skal kunne regne på dette?

  18. #18
    Intermediate
    Medlem siden
    Oct 2003
    Poster
    854
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Kjøpte man f.eks en tv for par år siden som kostet 30000 som man får hevet nå så får man f.eks igjen 25000. Det er isolert sett svært mye ettersom man får en "100 ganger" bedre tv idag til 1/3 for den summen. Kjøper "vil tjene" stort på hevingen.

    Men slik er at altså, man hever kjøpet og selger skal ikke tjene penger på et salg som er hevet og en vare som ikke holdt mål.

    Avgjørelser i FTU er bindende kun for de impliserte parter. Avgjørelser i Høyesterett derimot har så høy status at et prinsipp som fastslås der, får vidtrekkende virkning.

  19. #19
    Newcomer
    Medlem siden
    Oct 2005
    Poster
    45
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)
    Takker for svar... Ble jo rene debatten dette.8)

    Men om jeg skjønner dette riktig så kan jeg mao kreve tilbake pengene, og handle ny vare. Handler jo ikke om å være grådig, snarere å få det man har krav på. Kan jo godta en omlevering om de legger i en 50 tommer istedet for

  20. #20
    Intermediate Protet sin avatar
    Medlem siden
    Oct 2007
    Poster
    946
    Takk & like
    Nevnt
    0 post(er)
    AVtorget feedback
    0
    (0% positive tilbakemeldinger)

    kommentar fra sidelinjen

    Fint å se at også forbrukerjus er noe man har oversikt over her på forumet, kommer alltid godt med

Side 1 av 3 1 2 3 SisteSiste

Stikkord for denne tråden

Regler for innlegg

  • Du kan ikke starte nye tråder
  • Du kan ikke svare på innlegg / tråder
  • Du kan ikke laste opp vedlegg
  • Du kan ikke redigere meldingene dine
  •